Határtalanul 2024
Határtalanul 2024
Beszámoló a Határtalanul pályázatról – 2023/2024-es tanév
Erdély (2024.05.27-30.)
1. nap
Május 27-én hétfőn reggel 6:00-kor indultunk el. A vállaji határátkelőn keltünk át a határon. Első megállónk Nagykároly volt, ahol a Károlyi Kastélyba szerettünk volna bemenni, viszont az épület zárva volt, így csak kívülről néztük meg az épületet és tettünk egy sétát a kastély parkja körül.
A nap folyamán Érdmindszenten az Ady Endre Emlékmúzeumban voltunk. Zilahon megkerestük Ady Endre egykori iskoláját, ahol a költő szobrát megkoszorúztuk és elszavaltuk a Föl földobott kő című versét.
A délutáni órákban Mátyás király szülővárosában, Kolozsvárra utaztunk, ahol városnézés keretein belül megnéztük a Farkas utcai református templomot és a Szent Mihály templomot, továbbá sétáltunk a Mátyás-szobor körül. Megtekintettük Mátyás király szülőházát is, ahol érdekes anekdotákat hallgattunk nemcsak Mátyásról, de a későbbi időkről is (pl. Ferenc József szállásáról is). A nap utolsó szakaszában Szovátára vettük az irányt, és elfoglaltuk a szállást.
2. nap
Május 28-án kedden reggeli után elindultunk Szovátáról Korondra, ahol megnéztük a kézműves kiállításokat. A diákoknak volt lehetőségük a kiállított termékek közül vásárolni. Egy helyi termelő sófeldolgozó üzemét tekintettük meg. Általa betekintést nyerhettünk a parajdi só feldolgozásába és a só hasznosításába is. A termelő többféle terméket forgalmazott és mutatott be, melyek közül tetszés szerint vásárolhattak a tanulók. A szállásra menet Szovátán pisztrángtelepet üzemeltető helyi termelővel is találkoztunk, aki a pisztráng feldolgozásával ismertette meg a diákokat. A halas tavat körbe sétáltuk közben, a tanulók ezen a területen is igyekeztek különböző növényeket gyűjteni.
A nap folyamán Szejkefürdőre is eljutottunk ezen belül a mini Erdélyi Parkba, ahol megtekintettük Erdély jelentősebb épületeit, azok építészeti stílusát és jelentőségét. Ezáltal a diákok történelmi eseményeket tudtak felidézni és kapcsolni a különböző mini látványosságokhoz. A térképhasználatra is sor került, ahol a diákok meghatározott pontok szerint tudtak haladni és tájékozódni a parkban.
A délutáni órákban Szovátán, a Medve-tavat sétáltuk körbe. A séta alatt szakaszonként vadvirágokat, gyógynövényeket gyűjtöttek a diákok, melyet saját ismereteik, valamint az internetet segítségül hívva tudták beazonosítani. A növényeket már az utazás alatt elkezdték a tanulók kiszárítani, majd a szárított növényekből albumot fognak készíteni.
3. nap
Május 29-én szerdán megcsodáltuk a Békás-szorost, ahol az idő sajnos nem volt kegyes hozzánk. Ezt követően a Gyilkos-tó felé vettük az irányt, ahol a diákok szintén séta keretein belül tudták a tavat megcsodálni és legendákat megosztani egymással.
Május 30. csütörtökön a reggeli órákban elhagytuk a szállást. A Parajdi sóbánya lett volna a következő úti cél, viszont a bánya zárva volt, így a tordai sóbánya felé vettük az irányt. A bányában lévő idegenvezető segítségével hasznos információkra tettek szert a tanulók. A bányalátogatást követően Koltó felé vettük az irányt, ahol megtekintették a tanulók a Teleki-kastélyt továbbá a Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szobrát. Megemlékezés gyanánt elszavaltuk a Szeptember végén című verset közösen.
Legutolsó állomásunk Szatmárnémeti volt, ahol egy nagy viharba kerültünk. Csak a vihar elvonulásával tudtuk a Vécsey-ház udvarán a Rákóczi emlékplakett előtt tiszteletünket tenni, majd a parkban Széchenyi István szobrát megkoszorúzni. Csengersimánál jöttünk át a határon. Este 22:00-kor érkeztünk meg Nyíregyházára.