Határtalanul 2023
Beszámoló a Határtalanul pályázatról – 2022/2023-as tanév
1. nap
A kirándulók reggel 6 órakor indultak az iskola mellől egy busszal, ami nagyon komfortos és fűtött volt. Egy óra hossza alatt odaértünk a határátkelőhelyhez, és átléptünk egy velünk szomszédos országba, Szlovákiába. Az utazás során, megtekintettük az Eperjesi Görögkatolikus székesegyházat és püspöki palotát. A székesegyházat 1818. szeptember 22-én alapították, a védőszentje Keresztelő János. Eperjes Nyíregyháza testvérvárosa. Itt még meglátogattuk a Neptun-kutat, a Szent Miklós templomot, a városházát, az Evangélikus templomot, és Caraffa tábornok áldozatainak emlékművét. Innen elindultunk Bártfára, közben távolról csodálhattuk meg Kapi várát. Bártfára érve meglátogattuk a városfalakat, a bástyákat, a Szent Egyed templomot, a régi városházát és az evangélikus templomot. Bártfáról elindultunk Bártfafürdőre, de az idő miatt kihagytuk, és visszafordultunk. A szállásra menet, Lengyelország határában lehetőségünk lett volna tutajozni, de a magas ár és a hideg időjárás miatt ezt kihagytuk. Innen már Poprádra, a szállásra tartottunk. A Tátra lábánál, a Tátra Hotelben szálltunk meg. A Hotel tiszta és felszerelt volt, és a közelben lévő boltot is minden nap meglátogathattuk. Meleg vacsorával vártak minket, ami nagyon finom volt. A gyerekek közül legtöbben 3+2-es szobákban aludtak, de voltak 2 ágyas vagy 3 ágyas szobák is. A szobák tágasak, az ágyak kényelmesek voltak.
2. nap
Már utazásunk első napján, Poprád felé közeledve a szemünk elé tárult a hófödte Magas Tátra lenyűgöző látványa, amit a szállodánk ablakaiból is megcsodálhattunk. Második nap a bőséges, svédasztalos, minden igényt kielégítő reggeli után a hegyek felé vettük az irányt. Az izgalmas, szerpentines út a Csorba tóhoz vezetett minket, amit nagy meglepetésünkre még április utolsó napjaiban is befagyott állapotban találtunk. A viszonylag enyhe, 7 fokos időben havas tájon sétáltuk körbe a tavat, ami egészen különleges élmény volt számunkra. Az ebéd elfogyasztása és szuvenírvásárlás után tovább indultunk Podolinba. Ez a bájos városka Krúdy Gyula emlékeit őrzi, akiről meghallgattuk a diákok beszámolóját is, mialatt körbesétáltunk a macskaköves utcákon. Utunk következő állomása a Vöröskolostor volt, aminek különleges épületét sajnos csak kívülről tekinthettük meg, és a kolostor történetével is csak annak udvarán ismerkedhettünk, szintén a diákok beszámolójából. A Dunajec partján csapatunk letelepedve csodálta a táj szépségét, majd Ólubló felé folytattuk utunkat. Ólubló vára már messziről lenyűgözött mindenkit, ezért különösen sajnáltuk, hogy ide sem mehettünk be. Felsétáltunk a várfalakhoz, de csak kívülről tekinthettük meg, és onnan gyönyörködtünk a csodás panorámában, ami a szemünk elé tárult. Visszatérve a szállodába finom vacsora várta kimerült csoportunkat.
3. nap
Az előző napokkal ellentétben ezen a reggel kicsit több időnk volt arra, hogy elkészüljünk. A délelőtt folyamán sor került arra, hogy a közeli szupermarketben mindenki vásárolgasson egy kicsit a rokonoknak vagy csak saját felhasználásra. 11 órakor indultunk el Lőcsére, ahol megnéztük a középkorból megmaradt, immáron felújított szégyenketrecet (a nem halálos bűnnel sújtott, főleg nőket büntettek eme szerkezettel), a gyerekek érdekes büntetési módnak találták ezt, amivel tanulmányaik során még nem is találkoztak. Végig sétáltunk a szintén középkorból fennmaradt városfal mellett, ami itthon már nagy ritkaságszámba megy majd megnéztük a Szent Jakab templomot, ami Szlovákia egyik legnagyobb gótikus temploma, még működik. A gyerekek minden helyszínhez jól megszerkesztett kiselőadásokkal készültek, így nemcsak diáktársaik, de mi is sok minden újdonságot megtudhattunk ezekről a látnivalókról. Egy óra szabadidő és városnézés után átutaztunk Késmárkra, ahol a Világörökséghez tartozó, teljes egészében fából készült Evangélikus templomát nézhettük meg belülről, majd az alig pár méterre lévő új Evangélikus templomban Thököly Imre Erdélyi fejedelem szarkofágját sétálhattuk körbe és csodálhattuk meg a hatalmas márványkőből. Késő délután a napsütést élvezve Poprád utcáin sétálgattunk és vásárolgattunk a gyerekeknek szabadidőt hagyva.
4. nap
A negyedik nap korábban kezdődött. Már hét órára összepakolták a bőröndjeiket tanulók és átadták a szobákat. A szobákat leellenőriztük, minden helyiséget tisztán, rendben hagytunk el. Ezután bepakoltuk a csomagokat az autóbuszba és megreggeliztünk. Nyolc órakor keltünk útra. Betlérre indultunk. Itt található a történelmi Magyarország egyik legnagyobb épségben fennmaradt, eredeti bútorokkal berendezett kastélya az Andrássy-kastély. Az épületbe sajnos nem tudtunk bemenni, de sétáltunk a körülötte lévő angol stílusú kastélyparkban. A következő úticélunk Rozsnyó az egykori bányaváros volt. Itt a történelmi városközpontot felölelő városnézésben vettünk részt majd útra keltünk a harmadik állomásunk felé. Ez a Domicai- cseppkőbarlang volt. Ekkor már nagyon közel voltunk az országhatárhoz, hiszen a Domica- barlang a magyarországi Baradla-barlanggal különleges rendszert képeznek, amely két állam, Szlovákia és Magyarország területén fekszik. A barlang másik bejárata már Magyarországon van Aggteleknél. A barlangtúra során a sok szlovák látogató miatt nem tarthatták magyarul az idegenvezetést, ezért egyik kollégánk egy magyar nyelvű tájékoztatófüzetből olvasta fel a csoportnak az ismertetőt. Igénybe vettük viszont a patakon való csónakázás lehetőségét, mely során megfigyelhettük a barlang számos cseppkőképződményét. A kirándulás utolsó állomáshelye Hanva nevű község, ahol a neves magyar költő Tompa Mihály református lelkészként a leghosszabb szolgálati idejét töltötte. Itt helyezték örök nyugalomra. Miután megtekintettük az emlékeket elindultunk hazafelé.
Kazincbarcikán, Miskolcon és Tokajon keresztül utaztunk vissza Nyíregyházára.